środa, 30 września 2009

Konferencja samorządowa w Bydgoszczy


Bydgoski Urząd Miejski zorganizował konferencję dla uczniów dotyczącą roli samorządów uczniowskich oraz zasadom efektywnego działania w lokalnym samorządzie.

W spotkaniu, które odbyło się 29 września 2009 r. uczestniczyło około 200 uczniów z bydgoskich szkół.

Konferencja odbyła się w ramach IV edycji Bydgoskiego Uderzenia Samorządów, które w tym roku włączyło się w obchody Roku Polskiej Demokracji.

- Postawy demokratyczne powinny być wpajane młodym ludziom już w gimnazjum – powiedział opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bydgoszczy, Łukasz Kosiński, reporterowi Gazety Wyborczej. - Nie chodzi tylko o teoretyczne pogadanki o strukturach demokracji, ale o świadomość roli, jaką odgrywa obywatel. Wybory do samorządów uczniowskich nie mają być tylko dzieleniem się stanowiskami, ale wzięciem odpowiedzialności za swój wybór. Bo to nie tylko funkcja z pustą nazwą, ale obowiązki - dodaje Kosiński.

W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę czytelników Bloga na drobny niuans w tej wypowiedzi. Świadomy swojej roli uczeń wie bowiem, że nie ma czegoś takiego jak wybory do samorządów uczniowskich. Samorząd uczniowski tworzą bowiem z definicji wszyscy uczniowie danej szkoły. Natomiast w wyborach wyłaniany jest organ reprezentujący SU, a więc zarząd bądź rada samorządu uczniowskiego.

W spotkaniu uczestniczyli także eksperci z wyższych uczelni. Przemysław Ziółkowski z Wyższej Szkoły Gospodarki wytłumaczył młodzieży mechanizmy działania samorządów oraz niuanse prawne związane z działalnością komórek uczniowskich. Marcin Witkowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wprowadził uczniów w tajniki public relations.

Zorganizowano także warsztaty dotyczące autoprezentacji. Uczestnicy dowiedzieli się, jak układać dobre przemówienia, ale także jak panować nad nerwami podczas wystąpień publicznych. - Takie zajęcia dobrze ich przygotowują do pierwszych rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcami - mówi Kosiński. - Pomagają pokonać nieśmiałość, uczą odpowiedniego zachowania w oficjalnych kontaktach. To procentuje w przyszłym życiu zawodowym.

W rozmowie z Gazetą Wyborczą z tą opinią zgodziła się uczennica IX LO Paulina Stosik. - To dobry sposób na zagospodarowanie wolnego czasu, ale nie tylko. Uczymy się działania samorządów, a to może przydać się tym, którzy planują w przyszłości pracować w instytucjach samorządowych. W tym roku dużo rozmawiamy o demokracji, ale nie jest to jedyny temat naszych dyskusji. Dużo czasu poświęciliśmy pogadankom o tolerancji i o stereotypach - stwierdza Stosik. - Przeprowadziliśmy ankietę wśród dorosłych bydgoszczan o tym, co sądzą o młodzieży. Wyniki nas pozytywnie zaskoczyły, bo okazało się, że dorośli wcale nie mają o nas takiego złego zdania, jak nam się wydawało - dodaje.

Podczas konferencji omawiano także zbliżające się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy, które odbędą się w październiku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz